Saját vetőmagot az iskolakertből!

Az Iskolakertekért Alapítvány pályázata óvoda- vagy iskolakertet működtető közösségek számára

A pályázat célja
A magfogásnak nagy jelentősége van az iskolakertekben.

• Nagy élmény, ha saját vetőmagunk van és egy sor élvezetes munka is társul hozzá: kiválasztjuk, elkülönítjük, leszedjük, szárítgatjuk, őrizgetjük, magtasakot készítünk. A magfogás által a gyerekeknek lehetőségük van közvetlenül megélni a biológiai körfolyamatokat, hiszen az adott fajtából kinyert vetőmagot használjuk a következő vegetációs időszakban is.
  • A magfogás által a gyerekeknek lehetőségük van közvetlenül megélni a biológiai körfolyamatokat, hiszen az adott fajtából kinyert vetőmagot használjuk a következő vegetációs időszakban is.

• A saját, begyűjtött szaporítóanyag elvetésével az önellátás, öngondoskodás példáját nyújtjuk gyermekeinknek.

• A magfogás által lehetőség nyílik különleges vagy elődeinktől megörökölt fajták fenntartására is, megőrizve ezzel érzelmi kötődésünket és hozzájárulva biológiai sokféleséghez.

Fontos tehát, hogy az iskolakert gondozásába lehetőségeink szerint vegyük be a magfogást is.
Jelen pályázatunk ehhez ad motivációt, segítséget, tudást, mellyel 20 intézmény tud majd élni.

A pályázat tartalma

A Magház Közösségi Hálózat a Mezőgazdasági Sokféleségért magcsomagokat és szakmai segítséget ajánlott fel olyan iskolakerteket üzemeltető csapatoknak, akik vállalják, hogy a kapott fajtákból vetőmagot érlelnek, gyűjtenek és tárolnak, majd lehetőségeik szerint következő szezon(ok)ban újra elvetik, és a termelt fölösleget saját közösségeikben terjesztik. A Nemzeti Biodiverzitás és Génmegőrzési Központ pedig magfogási útmutatóval és ajándék memória játékkal járul hozzá a sikeres maggyűjtésekhez.

MIT KAPNAK AZ INTÉZMÉNYEK?

• Vetőmag-csomagot 3 tájfajta vagy a Magháznál régóta sikeresen termesztett kiskerti zöldségfajtából.
  • Egy magfogási online ismeretterjesztő fórum-beszélgetést, ahol a Magház szakemberei útmutatót adnak és válaszolnak a termesztéssel, magfogással kapcsolatos kérdésekre.

• A vegetációs idő alatt elektronikus kérdés-válasz lehetőséget.

• Egyszerű, gyakorlatias tudnivalókat tartalmazó kiadványt a vetőmagfogás hátteréről, alapjairól.

• Online formában is letölthető kiadványt Magfogási praktikum címmel.

MIT KÉRÜNK AZ INTÉZMÉNYEKTŐL?

Azt, hogy az iskolakert csapata

• vállalja, hogy a kapott 3 féle tájfajta növényről lehetőség szerint vetőmagot fognak, figyelmet fordítva a keresztbeporzódás elkerülésére;

• visszajelez arról, hogy az adott területen hogyan szerepelt a fajta - ez néhány fényképet és egy 3 perces online kérdőív-kitöltést jelent - magfogást követően, várhatóan 2021 októberében;

• vállalja, hogy a fölöslegben fogott vetőmagot saját közösségeiben kertészkedők között elosztja, esetleg ingyenes magbörzét szervez vagy részt vesz ilyenen.

Ehhez a folyamathoz minden szakmai segítséget

megad a Magház részéről Máthé Orsolya, a Banya-

Tanya Alapítvány „gizgazológusa”.

A 3 magfogásra szánt fajtát a nyertes intézmények csapatai választják ki a megadott kínálatból.

Pályázók köre

• Pályázatot nyújthat be bármely olyan Kárpát-medencében működő közösség, mely kertet művel gyerekek aktív bevonásával, saját területen vagy külső helyszínen és tagja az Iskolakert-hálózatnak.
  • Újonnan csatlakozó tagok is pályázhatnak, ha a pályázat ideje alatt elindítják a csatlakozásukat (adatlap+fényképek).

Az Iskolakert-hálózathoz való csatlakozás módja itt olvasható:
www.iskolakertekert.hu/csatlakozas

• Olyan intézmények jelentkezését várjuk, akik az Iskolakert-hálózat tagjaiként nyáron is fenntartják és gondozzák óvoda- illetve iskolakertjüket.

A benyújtás ideje és módja

A pályázat a pályázati online űrlap kitöltésével 2021. február 18-a 18.00 óráig küldhető be az alábbi linkre kattintva:

Hiánypótlásra lehetőség nincs.
pályázat keretében 20 intézmény kerül kiválasztásra.
nyereményhez jutás módja: postai átvétel.

pályázat elbírálásának szempontjai

• az elbírálásnál előnyt élveznek az Iskolakert-hálózat MENTOR intézményei,
  • az iskolakertet minél régebben működtetik.

A pályázatok bírálatának határideje: 2021. február 19.

A nyertes intézmények nevének megjelentetése a www.iskolakertekert.hu oldalon történik, valamint a döntésről a kapcsolattartó személyek elektronikus értesítést kapnak.

A pályázat benyújtásával kapcsolatos kérdéseket az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen fogadjuk.

A pályázati kiírás letölthető ITT!

Sok sikert kívánunk!

www.iskolakertekert.hu