|
|
|
Saját vetőmagot az iskolakertből!
Az Iskolakertekért Alapítvány pályázata óvoda- vagy iskolakertet működtető közösségek számára
|
|
A pályázat célja
A magfogásnak nagy jelentősége van az iskolakertekben.
- Nagy élmény, ha saját vetőmagunk van és egy sor élvezetes munka is társul hozzá: kiválasztjuk, elkülönítjük, leszedjük, szárítgatjuk, őrizgetjük, magtasakot készítünk. A magfogás által a gyerekeknek lehetőségük van közvetlenül megélni a biológiai körfolyamatokat, hiszen az adott fajtából kinyert vetőmagot használjuk a következő vegetációs időszakban is.
-
A magfogás által a gyerekeknek lehetőségük van közvetlenül megélni a biológiai körfolyamatokat, hiszen az adott fajtából kinyert vetőmagot használjuk a következő vegetációs időszakban is.
-
A saját, begyűjtött szaporítóanyag elvetésével az önellátás, öngondoskodás példáját nyújtjuk gyermekeinknek.
-
A magfogás által lehetőség nyílik különleges vagy elődeinktől megörökölt fajták fenntartására is, megőrizve ezzel érzelmi kötődésünket és hozzájárulva biológiai sokféleséghez.
Fontos tehát, hogy az iskolakert gondozásába lehetőségeink szerint vegyük be a magfogást is.
Jelen pályázatunk ehhez ad motivációt, segítséget, tudást, mellyel 20 intézmény tud majd élni.
A pályázat tartalma
A Magház Közösségi Hálózat a Mezőgazdasági Sokféleségért magcsomagokat és szakmai segítséget ajánlott fel olyan iskolakerteket üzemeltető csapatoknak, akik vállalják, hogy a kapott fajtákból vetőmagot érlelnek, gyűjtenek és tárolnak, majd lehetőségeik szerint következő szezon(ok)ban újra elvetik, és a termelt fölösleget saját közösségeikben terjesztik. A Nemzeti Biodiverzitás és Génmegőrzési Központ pedig magfogási útmutatóval és ajándék memória játékkal járul hozzá a sikeres maggyűjtésekhez.
MIT KAPNAK AZ INTÉZMÉNYEK?
![]() |
|
MIT KÉRÜNK AZ INTÉZMÉNYEKTŐL?
Azt, hogy az iskolakert csapata
-
vállalja, hogy a kapott 3 féle tájfajta növényről lehetőség szerint vetőmagot fognak, figyelmet fordítva a keresztbeporzódás elkerülésére;
-
visszajelez arról, hogy az adott területen hogyan szerepelt a fajta - ez néhány fényképet és egy 3 perces online kérdőív-kitöltést jelent - magfogást követően, várhatóan 2021 októberében;
-
vállalja, hogy a fölöslegben fogott vetőmagot saját közösségeiben kertészkedők között elosztja, esetleg ingyenes magbörzét szervez vagy részt vesz ilyenen.
Ehhez a folyamathoz minden szakmai segítséget megad a Magház részéről Máthé Orsolya, a Banya- Tanya Alapítvány „gizgazológusa”. |
|
A 3 magfogásra szánt fajtát a nyertes intézmények csapatai választják ki a megadott kínálatból.
Pályázók köre
- Pályázatot nyújthat be bármely olyan Kárpát-medencében működő közösség, mely kertet művel gyerekek aktív bevonásával, saját területen vagy külső helyszínen és tagja az Iskolakert-hálózatnak.
-
Újonnan csatlakozó tagok is pályázhatnak, ha a pályázat ideje alatt elindítják a csatlakozásukat (adatlap+fényképek).
Az Iskolakert-hálózathoz való csatlakozás módja itt olvasható:
www.iskolakertekert.hu/csatlakozas
- Olyan intézmények jelentkezését várjuk, akik az Iskolakert-hálózat tagjaiként nyáron is fenntartják és gondozzák óvoda- illetve iskolakertjüket.
A benyújtás ideje és módja
A pályázat a pályázati online űrlap kitöltésével 2021. február 18-a 18.00 óráig küldhető be az alábbi linkre kattintva:
https://forms.gle/Xy6t1R475V6u3PPG7
Hiánypótlásra lehetőség nincs.
A pályázat keretében 20 intézmény kerül kiválasztásra.
A nyereményhez jutás módja: postai átvétel.
pályázat elbírálásának szempontjai
- az elbírálásnál előnyt élveznek az Iskolakert-hálózat MENTOR intézményei,
- az iskolakertet minél régebben működtetik.
A pályázatok bírálatának határideje: 2021. február 19.
A nyertes intézmények nevének megjelentetése a www.iskolakertekert.hu oldalon történik, valamint a döntésről a kapcsolattartó személyek elektronikus értesítést kapnak.
A pályázat benyújtásával kapcsolatos kérdéseket az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen fogadjuk.
A pályázati kiírás letölthető ITT!
Sok sikert kívánunk!
http://www.facebook.com/iskolakertekert