Az ORSZÁGOS ISKOLAKERT-FEJLESZTÉSI PROGRAM gyűjtőprogram, melynek megvalósulása alprogramok formájában történik. A 2019 - 2023 között megvalósult 4 ütem fő támogatója az aktuálisan a környezeti nevelésért felelős tárca (Agrárminisztérium, Technológiai és Ipari Minisztérium, Energiaügyi Minisztérium) volt. Az egyes ütemek során további szervezetekkel bővült a támogatók köre: Kék Bolygó Alapítvány, Magyar Biokultúra Szövetség, PontVelem Nonprofit Kft. Szakmai megvalósító az Iskolakertekért Alapítvány.
A 2024-ben meghirdetésre kerülő V. ütem támogatója az Energiaügyi Minisztérium.

Beszámoló

Écsi Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

(Országos Iskolakert-fejlesztési Program I. ütem, Haladó kategória)

A nyertes pályázat részeként az intézmény több kerti szerszámmal gazdagodott, melyek jól jöttek az őszi munkálatok során. Az új kerti padokkal régi vágyuk teljesült, sikerült kialakítaniuk a szabadtéri „természettudományos szaktantermet”. Itt órákat tartottak a kisebb létszámú osztályok (max. 16 – 20 tanuló fér el kényelmesen a padok körül), illetve tanuló csoportjaik több tanórát, délutáni foglalkozást is a szabadban tartottak. Arról számoltak be, hogy a gyerekek is megkedvelték a kinti tanórák lehetőségét, többször kérték is, legyen kint a szabadban az óra. A kis veteményes közelsége segítette őket, kézbe vehették és megvizsgálhatták a növényi részeket.

 Szakköri foglalkozás a kertben

Beszámolójukból idézünk: „ ()……nem nagy területről van szó, de a paradicsom, paprika, hagyma, cukkini, kukorica, sárgarépa, petrezselyem így is sikert arattak, hiszen némelyiket a növényi részek tanulmányozása mellett meg is kóstolhatták. Fűszer- és gyógynövényeinkkel többen most ismerkedtek, haza is vihettek belőle.”

 Fűszernövényeik

Az ősz folyamán beültették a kertet, az egynyári növényeket felszedték,  a talajmunkákat elvégezték, a veteményes köré virágokat ültettek, került ide: kankalin, margitvirág, gyűszűvirág, tűzeső, szellőrózsa, rézvirág, liliom, nefelejcs, nyuszifül (gyapjas tisztesfű)Az egynyári növényeket felszedtük, a talajmunkákat elvégeztük. A veteményes köré virágos növényeket – kankalin, margitvirág, gyűszűvirág, tűzeső, szellőrózsa, rézvirág, liliom, nefelejcs, nyuszifül (gyapjas tisztesfű).

Télen madáretetőket helyeztek el az udvaron, a fákon, és gondoskodtak az állandó kislakók etetéséről. Feljavították a növény táblákat, amit az időjárás „megevett” és készítettek újakat is.

Tavasszal megtörtént a talaj előkészítése, tervezték a zöldségek vetését. A gyerekekkel sajnos már nem tudtak a kertben tevékenykedni a tavaszi járványhelyzet miatt, így elmaradt a tervezett gyümölcsfa ültetés is.  Gondoskodtak azonban róla, hogy a kert ne gazosodjon el. Öko-munkacsoportjuk férfi tagja a karbantartó, illetve technikai dolgozóik segítségével sikerült a kertet beültetni.

„Petrezselyem, retek, hagyma, borsó, spenót, paradicsom, paprika, patisszon, kukorica került a talajba. Jelenleg csodaszép a kertünk, de hiányzik belőle a gyerekek keze nyoma, vidámsága és lelkesedése.”  -írta iskolakertvezetőjük, Sipeky Éva                                                

A kert tavasszal
Virágos növényeik