- Részletek
Meghívó
Iskolakerti nyílt napra
ONLINE formában!
Időpont: 2020. 09. 11. (péntek) ( 8-tól 16-óráig)

(Helyszín: Ölbey Irén Általános Iskola - Döge, Osváth tér 6.)
PROGRAM: online formában megvalósítva!
1. A dögei Ölbey Irén Általános Iskola kertjeinek bemutatása:
(gyógy- és fűszernövénykert, iskolai füvészkert és bio-kert, gyümölcsöskert, dendrológiai kert)
2. A kertek kialakításának és folyamatos működtetésének módszertana
3. Szakmai megbeszélés
Tisztelt Kollégák!
A járványhelyzet miatt a fentebbi programot online formában szeretnénk önökhöz eljuttatni.
Kérem, tekintsék meg a közel 45-perces kisfilmet valamint a kertépítés menetét segítő diaképes anyagunkat.
A film előzetes regisztrációt követően érhető el, kérjük a jelentkezőket az alábbi google űrlapon jelentkezzenek, szeptember 10-éig:
https://forms.gle/oXoTAbpcDXgHPe1n7
Mivel személyes találkozásra jelenleg nincs módunk, bármilyen iskolakerti kérdés felmerülése esetén keressenek szeptember 11-én 16-óráig telefonon, vagy e-mailben.
Telefonszámom: +36 30/239-4390.
E-mail cím:
A kert megtekintésére jelentkezhetnek a járvány elmúltával: Agárdy Sándor intézményvezetőnél.
A meghívó letölthető változata elérhető: ITT!
Bővebben: Dögei Ölbey Irén Általános Iskola online iskolakerti nyílt nap
- Részletek
Meghívó
Iskolakerti nyílt napra
Időpont: 2020. 09. 26. (szombat)

Helyszín: Lakiteleki Eötvös Loránd Általános Iskola és AMI (6065 Lakitelek, Kiss J. u. 1.)
I. csoport: 10.00-12.00
II. csoport: 14.00-16.00
További információ a tevékenységeinkről: http://eotvosiskola.hu/tartalom/iskolakert/
Jelentkezési lehetőség:
2020. szeptember 22-ig
A programot tartalmazó meghívó letölthető ITT
- Részletek
Képzés óvodapedagógusoknak
Óvodakerti alapok pedagógus továbbképzés ökológiai szemléletű óvodakertek kialakításához és fenntartásához
A július 06-án elindult akkreditált, 30 órás, ingyenes blended képzés első, online formában megvalósuló része az Országos Iskolakert Fejlesztési Program Alapozó Alprogram III. ütemében lassan lezárul. Az online oktatási rész 2020. július 06 – július 20-a között zajlott.
A képzés második része, mely személyes jelenlétet igénylő, gyakorlati képzés a tervek szerint ősszel történik majd.
Ezúton is köszönjük a résztvevők visszajelzéseit!

- Részletek
Iskolakerti alapozó képzés, elindult az oktatás
A Program első, 2019. évi ütemében kialakított és akkreditált 30 órás pedagógus-továbbképzés, az Iskolakerti alapozó – továbbképzés ökológiai szemléletű iskolakertek kialakításához és működtetéséhez a járványhelyzet miatt ún. blended learning formában, azaz két részben, egy távoktatásos és egy hagyományos csoportmunkában, iskolakerti helyszínen tartandó szakaszra oszlik. A képzés átdolgozását és az online tananyagok létrehozását követően elkészült az Iskolakertekért Alapítvány oktatási portálja és azon elindult a képzés online szakasza, ahol jellemzően oktatóvideók segítségével ismerkednek az iskolakerti oktatással a résztvevő pedagógusok - minden programrésztvevő intézményből egy fő.
Az óvodapedagógus résztvevőknek külön akkreditált képzés indul a nyár folyamán. A képzések ismertetője itt olvasható: https://oktatas.iskolakertekert.hu/course/view.php?id=5
- Részletek
Ácsi Gárdonyi Géza Általános Iskola
(Iskolakerti Alapozó Alprogram I. ütem, Kezdő - 1 iskola kategória)
Az elmúlt évben előkészített, gyommentesített terület hasznosítására nagyszerű tervet készítettek. Egy helyi vállalkozó segítségével felszántották a területet, úgy ahogy az idősebbektől hallották, ahogyan régen tették hagyományosan, vödörből, kézzel hintve, lépésről-lépésre búzát vetettek. A gyerekek az ebédlő felé vezető úton naponta láthatták, hogy bújik elő a búza, s nagy örömmel jelezték, hogy már szépen zöldell a vetés. Télen megtervezték azt is, hogy a fennmaradó helyre mit vetnek (borsó, bab, sárgarépa, petrezselyem, cékla, csemegekukorica, különböző gyógynövények beszerzése, vetése is szerepelt terveikben), vetőszalagot készítettek, a vírus miatt azonban módosítaniuk kellett terveiken. Az iskolakert kissé elárvult…
Beszámolójukból idézünk:
„A búzával bevetett terület teljesen biovetés lett. Nem csávázott magot vetettünk, nem használtunk vegyszert. Kézzel vetettük és kézi erővel fogjuk learatni. A református egyház évek óta szervez Péter Pál napján arató ünnepet. Az idén kicsit rendhagyó módon, de mi is részesei leszünk. Megkértünk szülőket és nagyszülőket, akik tudnak kaszálni, hogy arassák le a gabonát, gyűjtsék össze, rakják kocsira, mint régen. Majd elviszik a kombájnhoz, ahol „elmasinálják”. Ezután a búzát, reményeink szerint az ősszel, gyerekek segítségével megőröljük. Szeretnénk egy kézimalmot találni ehhez. A lisztből pedig kenyeret dagasztunk, majd sütünk a református parókia udvarán lévő kemencében. Az egész folyamatot videóra vesszük, hogy a környezetismeret, olvasás órákon, amikor ezekről tanulunk, hasznosítani tudjuk.”
Érik a búza |
Szeretnének gyógynövényeket és a mindennapi főzéshez szükséges növényeket termelni, figyelve arra is, hogy azok betakarításának ideje lehetőleg iskolaidőbe essen. Negyven darab gyümölcsfát kaptak, melyet elültettek és belőlük sok megeredt, a Kiskert szakkörösök feladata lesz a fák gondozása. Remélik, pár év elteltével a gyerekek egészséges, saját termesztésű gyümölcsöt ehetnek.
Köszönjük Nyéki Tiborné kertvezetőnek és minden kollégájának, hogy közösségükben, a generációk összefogásával megelevenedhet a múlt, megmutatják mindnyájunknak, hogy az iskolakert sokszínűségében a hagyományok megőrzését, bemutatását, átélését is segítheti!





