Eszközök a II. ütemben

A program kategóriánként változó szintű eszköztámogatást biztosított és ennek megfelelően változott az intézmények felé támasztott szakmai elvárás is.

Az eszközökről
A kezdő kertek egységcsomagot kaptak, az elinduláshoz szükséges minden kertészeti eszköz, komposztáló, valamint egy bőséges vetőmagcsomag biztosításával, iskolánként bruttó 189 700 Ft értékben.
A mentornak lehetősége volt választani egy mintegy 100 elemből álló készletből:
• alapvető kertészeti eszközök, ezekből pótolhatták hiányaikat
• kisgépek a nagyobb területek könnyebb fenntartására (pl. rotakapa, ágdaráló,)
• vízgyűjtés eszközei (pl. vízlopó, vízgyűjtő tartály, búvár szivattyú)
• biológiai védekezést segítő eszközök (pl. tartályok, kézi permetezők)
• gyümölcsfák gondozásának eszközei (pl metszőolló, ágvágó, szemzőkés)
• természettudományos vizsgálódás eszközei (p. meteorológai állomás, hőmérők, nagyítók)
• feldolgozás eszközei a friss termések fogyasztására (pl. turmixgép) és a betakarított nagyobb mennyiségek konzerválására (pl. napkollektoros és elektromos aszaló, növényszárító háló, befőző automata)
• üvegház, kerti és beltéri palántanevelő, szerszámtároló faház, komposztáló
• szabadtéri tanterem elemei (asztal-pad)
A csomagok egyaránt tartalmaztak hagyományos kertművelési eszközöket és az ökológiai kertművelésben jól használható, kevésbé ismert eszközöket pl. saraboló, kultivátor, ásóvilla. A rövid és hosszú nyelek variációjának köszönhetően az alsós és a felsős korosztály is könnyen alkalmazza majd az egyes darabokat.

A vetőmagokról
A vetőmagok mindegyike kezeletlen (csávázatlan) vetőmag volt, így azok biztonsággal kerülhettek minden korosztály kezébe. Fontosnak tartottuk azt is, hogy hazánk klimatikus viszonyaihoz jól alkalmazkodó magyar származásúak fajtákat adjunk beültetésre. A csomag tartalmazott vetőszalagokat próbaként a kisebbeknek és zöldtrágyanövényeket a nyári fenntartás megkönnyítésére.