Iskolakertekért Alapítvány Költség-vetés-tervek

Költség-vetés-tervek

A fenntarthatóságot az iskolakertben a jól átgondolt működéssel biztosíthatjuk. Az összetevők általában néhány év alatt válnak egységgé, kiforrottá. Legyünk türelemmel, ne akarjunk indulásra mindent tökéletesre, minden eszközt, körülményt 100%-osra biztosítani.

A sok egyformán fontos átgondolnivaló egyike a költségvetés. Nem célszerű magas költségvetéssel tervezni az iskolakertet. Ne ijedjünk meg a várható költségektől, még akkor sem, ha nem tudjuk kezdetben, honnan lesz rá fedezet.

Iskolakertet létrehozni és működtetni nem az anyagiakon múlik és főleg nem azon, milyen forrásokat ismerünk az indulást megelőzően. A kert kialakításához, működtetéséhez minimális összeg is elégséges. Minél jobban bevonjuk a környező közösségeket a kert életébe és terjed az iskolakert híre, annál inkább számíthatunk támogatásra, felajánlásokra (pl. váratlanul jelentkezik egy fűszernövényeket termesztő nagyszülő vagy egy szervestrágya többlettel rendelkező gazda a környékről).

Az iskolakert működési költségeit az alábbi források fedezhetik:

iskola alapítványa

1% adó gyűjtése az iskolai alapítvány számára

adományok a környező közösségektől (virág- és zöldségmagok, szerves trágya,

szalmabála mulcsozáshoz, használt szerszámok)

önkormányzati hozzájárulás (komposzttároló, virágládák, virághagymák, vízdíj

kiegészítés, kerítésháló)

osztálypénz

szülői támogatás (egyszeri vagy rendszeres pénzbefizetés, pl.havi 100 Ft)

kert-bolt bevétele az önkéntes pénz hozzájárulásokból a terményekért, fűszerekért,

palántákért cserébe

pályázatok

A kert életében az első, a kialakítás éve a legköltségesebb. A költségek természetesen függenek a terület nagyságától, bevont diákok számától, de ezekkel nem egyenesen arányos. A szerszámok lehetnek gyermekméretűek (de masszívak) főleg alsós évfolyamok esetén, de nem muszáj erre külön költeni.

Az itt számba vett eszközök egy 150 nm-es iskolakert kialakításához szükségesek, feltételezve, hogy max. 15 diák van jelen a kertben egyidejűleg.  Ezek beszerzése új szerszámok esetén is 50 000 Ft alatt megoldható.

- 2 db ásólapát

- 1 db ásó

- 2 db kapa

- 1 db horoló kapa

- 4 db gereblye

- 2 db metszőolló (ha vannak bokrok, cserjék, fák, gyümölcsfák)

- 4 db ültetőlapát

- 4 db kanna (8 l, rózsával)

- 1 db seprű

- 1 db talicska

- 5 db szaporítótálca

- 10 db cérnakesztyű

- 4 db kosár vagy műanyag vödör a termények betakarításához

- 1 db műanyag hordó permetlé készítéshez

- komposzttároló kialakításához drótháló vagy deszka, szögek

- lukacsos aljú műanyag láda komposztrostáláshoz

- leszúrható jelölőtábla (műanyag kanál, alkoholos filc)

- kötöző zsineg ágyások kijelöléséhez

- drótkerítés és oszlopok - ha a kertet körbe akarjuk keríteni

- 30-40 féle növény mag, bokor (zöldség, fűszer, virág, gyümölcs)

Amennyiben költségünkből futja, a későbbiekben az eszközöket bővíteni lehet, szükségessé válhat. Menet közben jobban fogjuk érzékelni, mi az, ami még hiányzik a szerszámoskamrából. Nem szükséges mindent precízen beszerezni indulásra. A nagyon hiányzó eszközt következő foglalkozásra is meg lehet vásárolni.

Az iskolakertet nem csak a kertészkedés során lehet és érdemes hasznosítani, bármely egyéb óra tananyagához megtalálhatóak a kapcsolódási pontok. Ehhez nagyon praktikus lehet a kertben kialakított „szabadtéri tanterem”, ahol a tavaszi/őszi időszakban akár órát is lehet tartani. A padok, asztalok a kerti foglalkozásokhoz is biztosítják a leülési, kipakolási, jegyzetelési lehetőséget, ezért érdemes beszerezni, ha a költségkeretből telik rá.

150 nm iskolakert költségvetése a továbbiakban évi 10 000 Ft nagyságrendű összeg (eszközpótlás, vetőmagok, téli foglalkozások eszközei).

Mindig járjunk nyitott szemmel, kommunikáljunk a kert környezetében élőkkel, és merjük jelezni/kérni azt, amire az iskolakertben szükségünk van!

Az Iskolakertekért Alapítvány írása

mkne logo new   okoiskola logo   biokultura logo   ikon studioOFI logo alap fekvo RGB  zoldovoda logo nagy

vevi kor MárványhegyLogo regicimer   anthropolis newlogo4