Iskolakertekért Alapítvány Városmajori Gimnázium és Kós Károly Általános Iskola

VMG-KÓS Általános Iskola

1122 Városmajor utca 59.

Az emberiség jelenlegi legnagyobb kihívása a környezeti válság. A környezettudatosabb életvitel kialakítása a válsággal való megküzdés egyik fő eszköze. Ehhez a célkitűzéshez járulnak hozzá az ökoiskolák iskolafejlesztő munkájuk során azzal, hogy a jövő generációk nevelése során a környezettudatosan cselekvő állampolgár eszményképét tartják szem előtt.

Egy ökoiskola abban különbözik egy átlagos iskolától, hogy nem csak a tanításban érvényesülnek a környezeti nevelés, a fenntarthatóság pedagógiájának elvei, hanem az iskolai élet minden területén; az iskola működtetése terén éppúgy, mint a gyerekek étkeztetése vagy a táborok szervezése során.

Az iskolai munkához több szálon kapcsolódik a helyi közösség. A helyi környezeti értékek és gondok részét képezik az iskola pedagógiai
munkájának, a helyi pedagógiai programba beágyazottan.

Ö K O K E R T

m ű h e l y

2014 / 2015

irashoz1

Programvezető

Almási Gabriella, 2.a

Menedzsment, fotó

Seregley Erzsébet, 4.a

A program védnöke

Dr. Szebedy Tas, igazgató

Az ÖKOKERT műhely,

a VMG-KÓS 5. éve működő szakköre.

Alapítója: Almási Gabriella,

az Ökoiskola egyik színtere, mely folyamatosan bővülő tematikával,

eseményekkel nyújt tanórán kívüli  szolgáltatást.

Célunk

Az alapfokú természetismeret tantárgyhoz kapcsolódó biológiai ismeretek gyakorlati, tapasztalati úton való átadása. A környezettudatosság, a fenntartható fejlődés és fogyasztás pedagógiájának gyakorlati megvalósítása. A szülők bevonásával közösségi kertként is működünk.

A tankerti munkálatok a VMG kb. 160 nm-es területén történik.

Téli üzemmódban, novembertől – márciusig az iskola tankonyhájában tevékenykedünk.

Heti 90 percben a tanulókkal együttműködve ápoljuk, gondozzuk a konyha és    virág,- és gyógynövény, - és fűszernövénykertet.

Időpont: minden szerdán, 16.30 – 18.00

Létszám: 15-20 fő között

A foglalkozások ingyenesek

Helye: VMG kert, KÓS tankonyha

Programvezető: Almási Gabriella / 2.a

Ökokert műhely  menedzsere: Seregley Erzsébet / 4.a

A programot, mint mintát állítjuk a tanulók elé, ezzel egy olyan választási lehetőséget kínálunk számukra, amelyet a saját környezetükben is meg tudnak valósítani, bevonva a saját családjukat is. A program önkéntes alapon működik.

Leginkább az alsós osztályok vesznek részt a foglalkozásokon, de minden tanév elején mindenki számára meghirdetjük ezt.

A jövőben szeretnénk minél több diákkal megismertetni ezt a tevékenységet.

Alkalmazott pedagógiai módszerek

Projekt munka - élményközpontú tudás,

Aktív tevékenység – egyéni, kis és nagy létszámú csoportmunka,

Saját tapasztalat – jelenségből olvasás és elemzés  - a hosszan tartó információ alapköve

Kooperatív technikák – rendezett információ

Interaktív elmélet.

Közösségi programjaink

A legtöbb embert megmozgató programunk a Kós PIAC és a Tavaszi VÁSÁR, melyek már hagyománnyá váltak. A piacokon  önkéntes alapon, saját maguk által készített vagy megtermelt termékeket árusítanak diákok, szülők, pedagógusok közösen.

Saját terményeinkkel jelenünk meg a piacon. A piac szervezése és lebonyolítása közös érdekké vált, a szülők is szívesen vesznek részt benne.

Kora tavasszal Magbörzét és palántavásárt is szervezünk aulánkban.

Téli tevékenységünk egyike a madárbarátkert: madáretetőket készítünk, az etetőket folyamatosan töltjük madáreledellel.

Facebook oldalunk: https://www.facebook.com/groups/527510057266526/

A közösségi kert területének leírása

A tanulóink által művelt kiskert a Városmajori Gimnázium kertjében található. Észak-déli tájolású a telek, amin leginkább kavicsos felszíni talaj van, de a mélyebb rétegek nagyobb méretű köveket rejtenek. A Városmajor park felszíne, amelynek területén fekszik iskolánk, az elmúlt egy- két évszázad folyamán több átalakításon esett át. Az általunk megművelendő területen a hatékonyabb zöldség- és gyümölcstermesztéshez felszíni termőföldfrissítésre van szükség. A terület hozzávetőlegesen 160 nm nagyságú. Ebből körülbelül 100 nm a bevethető terület. Egyik oldalán épület és két fa határolja. Napközben általában 11 órától kora estig kap napot a terület. A művelhető területtől csak távolabb található kerti csap. Esővíz gyűjtő jelenleg nem áll rendelkezésünkre. A teleknek ezt a részét korábban füves területnek használták.

A kert felújítására pályázatot írtunk és cégkapcsolatokat szervezünk ebben a tanévben.

Évközi feladatok évszakonként

Ősz

tagtoborzó

terménybetakarítás,

tanösvény építés

talajművelés, komposztálás,

házi könyvtár alapítás / szakkönyvek gyűjtése

őszi vetés, hagymás virágok-zöldségek ültetése

Fény utcai piac látogatás - saláta készítés

KÓS Piac szervezés, lebonyolítás, részvétel / október 3.

Tél

kenyérsütés,

mézeskalács-sütés,

befőzés, aszalás,