Az Agrárminisztérium, az Iskolakertekért Alapítvány, a Váci Egyházmegyei Karitász és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara saját iskolakerti kezdeményezéseik összehangolásaként országos programot indítottak 2019. januárjában.

Az agráriumot legfelsőbb szinten képviselő szervezeteknek, az egyház vidékfejlesztési törekvéseinek és a magyarországi iskolakerteket ernyőszervezetként összefogó civil szervezetnek a szövetsége európai térségünkben is egyedülálló és példaértékű.

A környezetvédelemért felelős tárcaként az Agrárminisztérium, az Iskolakertekért Alapítvány, a Váci Egyházmegyei Karitász és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egyetértenek abban, hogy a jövő nemzedékeinek környezettudatosságát fejleszteni szükséges, hiszen enélkül nincs élhető jövő. Felelős szervezetként tevékenyen részt vállalnak a fiatalok környezeti nevelésében, melynek egyik legkézenfekvőbb gyakorlóterepe az iskolakert.

A négy szervezet együttműködésének alapja az iskolakertek iránti elkötelezettségük, amely tükröződik eddigi kezdeményezéseikben: az Agrárminisztérium 2018-ban elfogadott Városi Agrárpolitika szakpolitikai programja, az Iskolakertekért Alapítvány szakmai-módszertani fejlesztései és az Iskolakert-hálózat felépítése, a Váci Egyházmegyei Karitász az egyházmegye területén indított iskolakert-népszerűsítő és szakmai támogató munkája, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együtt Nógrád megyében indított „Földforgatók” nevű agrár-pályaorientációs pilot program.

A négy szervezet - kezdeményezéseik összehangolása érdekében – indítottak közös programot az iskolakertek országos fejlesztésére.

Támogatók

A Program alprogramokra bontva szerveződik. Eddig az Iskolakerti Alapozó Alprogram indult el három ütemben (2019, 2019-2020 fordulója, 2020), utóbbi új szereplők: a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat, a Biokultúra Szövetség és a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány belépésével. Bővebben az Alprogramról: Az Alprogram célja

Az Országos Iskolakert-fejlesztési Programot bemutató kisfilm: